RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 03 Şubat 2012, Cuma 01:20:00 tarihnde eklendi. 2850 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NOEL BABA BARIŞ KÖYÜ KURULACAK

2014 yılında tamamlanması planlanan NOEL BABA BARIŞ KÖYÜ için ilk katılım İSVEÇ ilk proje ise ABD’den geldi!! Üçüncü katılımcı İtalya!!
NOEL BABA BARIŞ KÖYÜ KURULACAK

Süreyya Gürgün

 

Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut bugün yaptığı bir açıklamayla Antalya’da bir Noel Baba Barış Köyü kurma çalışmalarının ilk adımlarını attıklarını belirtti. Karabulut’un açıklaması şöyle:

 

 

ANTALYA’YA BARIŞ DÜNYASI KURULACAK

İLK KATILIM İSVEÇ, İLK PROJE ABD’DEN GELDİ!..

 

 

54 ülkede temsilciliği olan Noel Baba Barış Konseyi dünyada ilk kez Antalya’da projelendirilen Noel Baba Barış Köyü’nü kuracak.

 

2014 yılında tamamlanması planlanan NOEL BABA BARIŞ KÖYÜ için  ilk  katılım İSVEÇ ilk proje ise ABD’den geldi!! Üçüncü katılımcı İtalya!!


İtalya projesi esin kaynağı


Noel Baba Barış Köyü’nün amacı, insanlararası barış için, Antalya’da 1993 yılında başlayan “Uluslararası Noel Baba ile Dünya Barışına Çağrı Etkinlikleri” ile ortaya çıkan BARIŞ anlayışının yaşatılması ve yaşanabilir bir BARIŞ’ın dünyada var olduğunu tüm renkleri ile göstermektir. Dünya’da başkaca bir benzeri olmayan projede tüm insanların barış içinde yaşadığı bir dünya modeli oluşacaktır.

 

Noel Baba Barış Köyü’nde;  Farklı ülklerin insanı, inançları, mimari özellikleri, kültürler yapıları, toprakları ve bitki örtüleri ile temsil edilecektir.

Ve binlerce yıldır savaşan insanlar, dünya barışının sağlandığı bir dünyayı tanıyacaklar, gezecekler ve isterlerse konaklama dahi yapabileceklerdir.

 

Noel Baba Barış Köyü için, konsey üyesi olan 54 ülkeden ilk müracaat eden 40 ülke projede yer alacak. Ve katılım için üye ülkeler en geç 15 Mart 2012 tarihine kadar katılımlarını ve 15 Eylül 2012 tarihine kadar da istenilen projeleri konseye yollamış olacaklardır.  Projeye İSVEÇ ilk katılacağını açıklayan ülke olurken, ABD’nin proje yollaması ise Antalya’da kurulacak olan barış dünyası için en büyük katkı olarak yorumladı.  

Türkiye’nin Antalya Kaleiçinde seçilecek bir ev ile katılacağı projeyi ülkemizde ve yurt dışında önemli projelere imza atan Mimar AHMET ÇAĞLAR ile anlaşıldı. Mimar Ahmet ÇAĞLAR, Bahçeşehir (İstanbul), Kentbank Binası, BNP-AKBANK, HYATT RECENY BAKU ve en son Belek MAXX ROYAL  gibi bir çok önemli projeye imza attı.  

Noel Baba Barış Köyü 2014 yılında tamamlandığında, savaşan dünyanın ilk barış projesi olacak.

 

Barış Türkiye’den başlar

 

Konsey Üyesi olan Muazzez İlmiye Çığ da haberi alır almaz yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

 

Sayın Muammer Karabulut. Sizi bu barış köyü projeniz için candan kutlarım. Rahmetli Halit Refiğ " Tek Umut Türkiye" kitabında dünya barışının Türkiye'den başlayacağını yazmıştı. Hayrettin Karaca'da her fırsatta "dünya barışı Anadolu'dan olacak" diyor. Siz bunu başlatıyorsunuz.Doğru çıkacak görünüyor. haydi bütün Türkiye! Buna katılalım!

 

İsveç'te Noel Baba'nın malikanesi

 

Dünya’nın Sevgilisi Noel Baba’nın Barış Ödülü Dinamitçi Nobel’inkinden anlamlıdır

 

Projeye ilk katılan konsey üyesi İsveç’i temsil eden Abdullah Gürgün de İsveç’in Antalya’da kurulacak barış köyünde İsveç’in Mora yakınlarındaki Gesunda Dağında ormanların akarsuların arasına yapılmış olan Noel Baba Çiftliği’ne (Tomteland http://www.tomteland.se/ ) benzer bir tesisle katılmaya çalışacaklarını söyledi. ”Binlerce çocuğun anabasıyla ziyeret ettiği bu yer dünyaca bilinmekte ve yüzbinlerce mektup ve kart almaktadır. Dünyanın sevgilisi Noel Baba’nın asıl ülkesinde, kentinde, köyünde neden bu türlü bir barış köyü kurulmasın?” dedi.

 

Gürgün ayrıca Noel Baba Barış Ödülü’nün de uluslararası öneminin arttırılması gerektiğini belirterek, ”İsveçli dinamitçi Nobel’in barış ödülünü dünyanın en belki önemli ödülüdür. Neden Dünya’nın sevgilisi Noel’in Barış Ödülü de aynı derecede önem kazanmasın?” sorusunu sordu.

 

 

Gürgün, Noel Baba Konseyi’ne Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi elleriyle hazırladığı Cumhuriyet Köyü’nden esinlenilmesini önerdiğini de sözlerine ekledi.

 

 

Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Kaabulut, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Dışişleri Bakanı,  Kültür ve Turizm Bakanı ve TOBB'ne proje hakkında bilgi verdiğini açıkladı.

 

Projeye önderlik eden Karabulut da Ergenekon davasından tutuklanıp bir süre hapis yatmıştı.

 


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!


Harbi Gazete Twitter'da

© Copyright 2011 Harbi Gazete
Her hakkı saklıdır. Yazılardan Yazarları Sorumludur.