RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 22 Nisan 2012, Pazar 22:46:06 tarihnde eklendi. 2032 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

VALİ YARDIMCILARI İSVEÇ’TE EŞİTLİĞİ ARAŞTIRDI

Vali Yardımcıları: İsveç’teki kadın erkek eşitliği Türkiye için de ulaşılması gerek bir rüya.
VALİ YARDIMCILARI İSVEÇ’TE EŞİTLİĞİ ARAŞTIRDI

Abdullah Gürgün

Fotoğraflar: Meltem Üçler

 

 

İçişleri Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)’nın işbirliğinde, İsveç Hükümeti’nin mali katkılarıyla 12 ilde yürütülen KADIN DOSTU KENTLER-2 PROJESİ kapsamında, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Antalya, Mardin ve Nevşehir illerindeki deneyimlerin Avrupa Birliği’ne üye ülkelerdeki 'kadın-erkek eşitliği mekanizmaları ve uygulamaları ile pekiştirilmesi amacıyla 17-21 Nisan 2012 tarihleri arasında Stokholm/İSVEÇ’e 3 günlük bir uluslararası çalışma gezisi gerçekleştirdi.

 

Ayrımcılık Ombudmanlığı'nda

 

Çalışma gezisine İçişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler ve bahsi geçen Proje illerinden Valilik ve Belediye temsilcilerinde oluşan 21 kişilik bir heyet katıldı. İsveç Belediyeler ve İl Genel Meclisleri Birliği, Eskilstuna ve Botkyrka Belediyeleri ile Ayrımcılık Ombudsmanı ziyaret edildi. Deneyim ve bilgilerin paylaşıldı. 

 

 

Heyet başkanı İçişleri Bakanlığı Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanı İlker Haktankaçmaz verimli ve yararlı bir çalışma yürütüldüğünü söyledi.

 

 Botkyrka Belediyesi'nde

 

Projenin ulusal koordinatörü Zeynep Başarankut Kan bir sonraki çalışma gezisini Mayıs ayında Londra'ya yapacaklarını ve İngiltere yerel eşitlik mekanizmalarını inceleyeceklerini belirtti. 

 

 

Vali Yardımcıları İsveç’teki eşitlik çalışmalarını takdirle karşıladılar. Grubun en deneyimlisi Nevşehir Vali Yardımcısı Vural Demirtaş İsveç’teki kadın erkek eşitliğinin bu denli ilerde olmasını takdirle karşıladığını, çalışmaların en küçük ayrıntılara dek her alanda sürmesinin Türkiye için de ulaşılması gerek bir rüya olduğu görüşündeydi.

 

 

Eskilstuna Belediyesi'nde

 

Geziye Adıyaman Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, Antalya Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Gaziantep Vali Yardımcısı İbrahim Yurdakul, Mardin Vali Yardımcısı Şenol Koca, Nevşehir Vali Yardımcısı Vural Demirtaş, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ramazan Seçilmiş olmak üzere altı vali yardımcısı katıldı. Vali Yardımcılarının beşinin erkek birinin kadın olması dikkat çekti.

 

Geziye vali yardımcılarının yanı sıra şu isimler katıldı:

 

Adıyaman Belediyesi Başkan Yardımcısı Ebubekir Fırat, Antalya Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Duygu Batmaz, Antalya Birleşmiş Milletler Proje Koordinatörü Hülya Barbaros, Gaziantep İl Genel Meclisi Eşitlik Komisyonu Başkanı Hatice Betül Büyükbeşe, Gaziantep Birleşmiş Milletler Proje Koordinatörü Meltem Üçler, Mardin Baro Kadın Komisyonu Başkanı Nezahat Almaz, Mardin Birleşmiş Milletler Proje Koordinatörü Özge Konuralp, Nevşehir İl Genel Meclisi Eşitlik Komisyonu Kazım Sunar,  Nevşehir Birleşmiş Milletler Proje Koordinatörü Nilgün Salmaner, Şanlıurfa Beldiye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe, Şanlıurfa Birleşmiş Milletler Proje Koordinatörü Tülay Yılmaz, İçişleri Bakanlığı Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanı İlker Haktankaçmaz, İçişleri Bakanlığı Daire Başkanı Murat Dikbaş, Birleşmiş Milletler Proje Ulusal Koordinatörü Zeynep Başarankut Kan, Birleşmiş Milletler Proje Asistanı Elis Yıldırım.

 

T.C. Stockholm Büyükelçilği'nde Büyükelçi Zergün Korutürk ile


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!


Harbi Gazete Twitter'da

© Copyright 2011 Harbi Gazete
Her hakkı saklıdır. Yazılardan Yazarları Sorumludur.