RSS / XML
Foto Galeri
Video Galeri
Bu haber 28 Mayıs 2012, Pazartesi 11:57:40 tarihnde eklendi. 1632 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BERBERİ KIZI LOREEN Mİ YOKSA İSVEÇ Mİ KAZANDI?

İsveç Eurovision Şarkı Yarışması'nı İsveç kazandı diye bayram ederken Sekreter Björn Söder, Twitter’de “İsveç mi kazandı?” sorusunu ortaya atıverdi. Söder “İsveççe bile olmayan bu İngilizce şarkının neresi İsveç’in?” sorusunu yöneltti ve milletin vergileriyle böyle saçma bir etkinlik düzenlemesine karşı çıktı. Yer yerinden oynadı.
BERBERİ KIZI LOREEN Mİ YOKSA İSVEÇ Mİ KAZANDI?

Süreyya Gürgün

 

Irkçı, İsveç Demokratları Partisi Sekreteri Björn Söder bir çuval inciri berbat etti.

 

Biz cümleten Eurovision Şarkı Yarışması'nı İsveç kazandı diye bayram ederken Sekreter Björn Söder, Twitter’de “İsveç mi kazandı?” sorusunu ortaya atıverdi. Söder “İsveççe bile olmayan bu İngilizce şarkının neresi İsveç’in?” sorusunu yöneltti ve milletin vergileriyle böyle saçma bir etkinlik düzenlemesine karşı çıktı. Yer yerinden oynadı.

 

Aslında bu noktada haklı da olsa İsveç’i temsil eden ve İsveç’e beşinci kez Eurovision Şarkı Yarışması zaferini kazandıran şarkıcının Faslı Berberi kızı Loreen olması, bu yorumun ırkçı bir anlayışla yapıldığını düşündürdü.

 

Asıl adı Lorin Zeynep Noka Talhoyni (İsveççe yazılışı Lorine Zineb Noka Talhaoui) olan şarkıcı artist adı olarak Loreen’i kullanıyor. Loreen Fas’tan İsveç’e göçen Berberi bir ailenin kızı. 16 Ekim 1983 tarihinde doğmuş. 6 yaşındayken babası annesinden ayrılarak İspanya’ya taşınmış. Loreen 13 yaşına geldiğinde, tam da İspanya’yı ziyaret etmeyi düşünürken babasını kaybetmiş. Annesi bir İsveçliyle evlenmiş. Zeynep ya da Loreen, 7 kardeşiyle ilgilenmiş. Oldukça zor koşullarda yetişmiş.

 

Fas’ta geniş bir akraba çevresi var. Pekçoğu yoksul. Şarkıcı, bir kuzeninin daha 13 yaşındayken evlendirilmesinden çok etkilenmiş. Bu olay onun insan haklarına, çocuk ve kadın haklarına daha duyarlı olmasına neden olmuş. Bakü’de bulunduğu zaman içinde,  Azarbeycan’da düşünce ve basın özgürlüğüne saygı gösterilmesi gerektiği konusunda demeçler vermekten kaçınmadı. Bunu yaparken de İsveç’i kayırmadı. İsveç’teki sorunlara da değindi ve insanların yalnızlığına,  intihar oranının yüksekliğine, yabancılara uygulanan ayrımcılığa, ırkçılığa dikkat çekti.

 

İsveç Irkçı Partisi Sekreteri Björn Söder’in sözleri,  “ şarkıyı mı yoksa Loreen’i mi hedef aldı?” sorusunu akla getirdi.  Twitter’de Söder’e tepki gösterenlerin genel kanısı, ırkçı parti sekreterinin şarkıcının başka bir ülkeden geldiğine, başka bir etnik kökenden ve dinden olduğuna  işaret ettiği şeklinde.

 

Loreen, “hangi kökenden olursam olayım, ben İsveçliyim” diyerek kesin tavrını koydu.

 

Eurovision Şarkı Yarışması'nda 5. zaferin kutlu olsun İsveç! Zaferin kutlu olsun Zeynep Loreen!

 

Not1:Loreen hakkında daha fazla bilgi:http://www.loreen.se/

Not2: Yazarımız İhsan Kutlu'nun konuyla ilgili yazısını okumak için tıklayınız: EUROVİZYON VE BAZI DERSLER


Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
puzzle - Sormak lazim
O twitterdaki yazismalari okumadim ama Björn Söder" İsveççe bile olmayan bu İngilizce şarkının neresi İsveç’in?” sorusunu yöneltmis. Björn'e sormak lazim Isvec Abba 'nin 1974 Eurovision sarki yarismasinda kazandigi Waterloo parcasi ingilizceydi ve o zamanlar neden böyle bir elestri yapilmadi? Nedeni basit aslinda Loreen'in kazanmasi bir takim irkcilari ve beyaz Isveclileri rahatsiz etti bu yuzden saldirmak icin bahane ariyorlar. Onlara inat tesekkurler Lorin Zeynep.
Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!


Harbi Gazete Twitter'da

© Copyright 2011 Harbi Gazete
Her hakkı saklıdır. Yazılardan Yazarları Sorumludur.